Kontaktpersoner

Vitsen med denna sida är att nya ST på en klinik kan se vem/vilka som är lokala kontaktpersoner/klinikrepresentanter för BLU! Gör din röst hörd och skicka intresseanmälan till info@blu.to!

Blekinge län Barnkliniken, Blekingesjukhuset
Cecilia Bergström, cecilia.bergstrom@ltblekinge.se
Dalarnas län Barn- och ungdomskliniken, Borlänge sjukhus
E-post:

 

Barnkliniken, Falu lasarett
E-post:

Gotlands län Barnkliniken, Visby Lasarett
Joanna Pestalozzi, joanna.pestalozzi@gotland.se
Gävleborgs län Barn- och ungdomskliniken, Sjukhuset i Gävle
Ingrid Segerberg, ingrid.segerberg@regiongavleborg.se

 

Barnkliniken, Sjukhuset i Hudiksvall
Ingrid Segerberg, ingrid.segerberg@regiongavleborg.se

Hallands län Barnkliniken, Hallands sjukhus
Hanna Tilander, hanna.tilander@regionhalland.se
Jämtlands Härjedalen län Barn- och ungdomskliniken, Östersunds sjukhus
Annelie Göransson, annelie.goransson@regionjh.se
Jönköpings län Barnkliniken, Länssjukhuset Ryhov
Johan Gyllensvärd, johan.gyllensvard@gmail.com
 

Kalmar län

Barn- och ungdomskliniken Kalmar
Merle Bäumer, merleb@ltkalmar.se

 

Barn- och ungdomskliniken Västervik

Emilie Kronkvist, emilie.kronkvist@ltkalmar.se

Kronoberg län Barn- och ungdomskliniken, Kronoberg län
E-post:
Norrbottens län Lapplands barnklinik, Gällivare-Kiruna sjukhus
E-post:

 

Barnkliniken, Sunderbyns sjukhus
E-post:

Skåne län Barn- och ungdomskliniken, Skånes universitetssjukhus, Malmö
Ana Drljan, anadrljan@hotmail.com

 

Barn- och ungdomskliniken, Skånes universitetssjukhus, Lund
E-post:

 

 

Barnkliniken, Centralsjukhuset Kristianstad
Daniel Gedeborg, danielgedeborg@fastmail.fm

 

 

Barnkliniken, Helsingborgs Lasarett
Charlotta Nilsson, charlotta.nilsson@med.lu.se

Stockholms län Astrid Lindgrens Barnsjukhus Solna, Karolinska Universitetssjukhuset
E-post:

 

Astrid Lindgrens Barnsjukhus Huddinge, Karolinska Universitetssjukhuset
Ingrid Öhlund, ingrid.ohlund@karolinska.se

 

 

Sachsska barn- och ungdomssjukhuset, Södersjukhuset
Sofia Tägtström, sofia.tagtstrom@sodersjukhuset.se
Sara Olivecrona, sara.olivecrona@sodersjukhuset.se
Karin Bäck, karin.back@sodersjukhuset.se
Antonios Loizos, antonios.loizos@gmail.com

Sörmlands län Barn- och ungdomskliniken, Mälarsjukhuset Eskilstuna
Ida Koblet, ida.koblet@dll.se
Uppsala län Barnsjukhuset, Akademiska sjukhuset
E-post:
Värmlands län Barn- och ungdomskliniken, Centralsjukhuset Karlstad
Per Brolin, per.brolin@liv.se
Västerbottens län Barn- och ungdomskliniken vid Norrlands universitetssjukhus, Umeå
Pontus Challis, pontus.challis@gmail.com

 

Barn- och ungdomskliniken, Skellefteås sjukhus
E-post:

 

 

Barn- och ungdomskliniken i Lycksele
E-post:

Västernorrlands län Barn- och ungdomskliniken, Sundsvalls sjukhus
Henning Karlsson, henning.karlsson@lvn.se

 

Barn- och ungdomskliniken, Örnsköldsviks sjukhus
Charlotte Ragnarsson, charlotte.ragnarsson@lvn.se

 

 

Barn- och ungdomskliniken, Sollefteås sjukhus
E-post:

Västmanlands län Barn- och ungdomskliniken, Västmanlands sjukhus Västerås
Henrik Hill, henrik.hill@ltv.se
Västra Götalands län Drottning Silvias barn och ungdomssjukhus, Sahlgrenska Universitetssjukhuset
Maria Henningsson, maria.k.henningsson@vgrerion.se
Ulrika Härenstam, ulrika.harenstam@vgregion.se
Matilda Wahlberg, matilda.wahlberg@vgregion.se

 

NU-sjukvården (NÄL och Uddevalla sjukhus)
Karin Rydenman, karin.rydenman@vgregion.se

 

 

Barnkliniken, Skaraborgs Sjukhus
E-post:

 

 

Barnkliniken, Södra Älvsborg sjukhus
Karin Biswanger, karin.biswanger@vgregion.se

Örebro län Barn- och ungdomskliniken, Universitessjukhuset Örebro
Magnus Svensson, magnus.svensson@regionorebrolan.se
Östergötlands län Barn- och ungdomskliniken, Universitetssjukhuset i Linköping
Malin Jedenfalk, malin.jedenfalk@regionostergotland.se

 

Barn- och ungdomskliniken, Vrinnevisjukhuset
Olga Venou, olga.venou@regionostergotland.se

 


access_time 2017-04-26 17:54:04